Grúzia 101: tippek a grúziai utazáshoz
Grúzia az egyik kedvenc országom! A természeti adottságai fantasztikusak, elképesztő hegycsúcsok, gyönyörű völgyek, folyók és egészen zöld növényzet van még akár 3000 méteren is! A helyiek pedig vendégszeretőek, a falvakban mindenhol vannak vendégházak, és garantáltan jóllakunk, mert elképesztően ízletesek a grúz ételek. A kultúra, építészet, a városok pedig mind egy nagyon izgalmas világot mutatnak meg az arra járó utazóknak!
Végtelen hosszan tudnék a helyről mesélni, és már előre mondom, ha egyszer odautazol, biztos vissza akarsz térni. Nekem mindig az az érzésem, hogy minden út után még csak egyre több és több helyre szeretnék eljutni! Kétszer voltam ott, összesen kb. két hónapot, de még mindig az a benyomásom, hogy csak a felszínt kapartam meg.
Ebben a bejegyzésben segítek abban, hogyan érdemes megtervezni egy grúziai utazást – akár városnézés, túrázás vagy kulináris élmények miatt indulnál útnak. Nekem a túrázás, futás az életmódomhoz közelebb áll, szóval bocsássátok meg, hogy kicsit részrehajlóan mesélek!
Az egy-egy régióról vagy városról szóló részletesebb útiterveket külön blogposztokba gyűjtöttem (hamarosan érkeznek):
Svaneti Nemzeti Park
Kutaiszi és környéke
Chiatura és Katskhi szikla
Tskaltubo
Tbiliszi és környéke
Kazbegi Nemzeti Park
Grúzia egy terepfutó szemével (a Terepfutás.hu-n)
Mikor érdemes utazni?
Grúzia egész évben érdekes úti cél, de én csak nyáron voltam, szóval arról tudok hitelesen beszámolni!
Tavasz és ősz: A legjobb időszak városnézéshez és az alacsonyabban fekvő régiókban túrázáshoz.
Nyár: Én mindig ekkor utaztam. Ilyenkor a városokban brutál meleg van, szóval erre készüljetek, viszont a hegyekben ilyenkor van a legjobb idő. Amikor a városban 35 fok van, Svanetiben 20 fok a hőmérséklet, éjszakánként pedig kifejezetten hideg tud lenni, szóval oda rendes kabát, vastag pulcsi, stb. is kell, főleg 3000 méter fölött.
Tél: Síeléshez tökéletes (Gudauri, Mestia, Bakuriani), de időnként a közlekedés a hegyekben nehéz. Ha tudnék igazán jól síelni, és sok pénzem lenne, befizetnék a Svaneti Heliskiinghez egy helikopteres síelésre, de persze felvonók is vannak!
Mennyi időre menj?
Őszintén szólva, egy hétnél kevesebbre nem mennék. Ahhoz túl messze van, és túl sok jó dologból maradnál ki! Az ország mérete ne tévesszen meg senkit, itt egyik régióból átjutni a másikba kb. egy nap az úthálózat állapota, valamint a hatalmas hegyek miatt. Egy hét alatt 2 régiót lehet maximum meglátogatni, két hét körül már hármat (de akkor is számolni kell mondjuk 3 intenzív, jobbára utazással töltött nappal).
Szóval ha 7-10 napra jön valaki, akkor a Kutaiszi város környéki helyeket kombinálnám a Svaneti Nemzeti Parkkal, ha pedig már két hét körüli útra indulnátok, akkor ajánlanám Tbiliszit is emellé. Persze ez azokra vonatkozik, akiknek a magashegyi nyaralás a fő cél!
Közlekedés
Egy nagyon szép Mercedes Sprinter, ilyeneket is ki lehet fogni…
Kocsival kicsit hosszú lenne az út, de Budapestről heti 3-4 repülőjárat van Kutaiszibe. Az országon belül pedig kicsit izgibb a közlekedés. Az opciók:
Marshrutka: az ország mozgatói ezek a sokszor szedett-vedett furgonok, melyek bárhol leinthetőek (amíg van bennük ülőhely) és a helyiek számára értelmezhető útvonalakon és időpontokban közlekednek. Városok között ezzel érdemes utazni, ha igazi kalandra vágytok! Ha a blogok egy adott helyen nem segítenek, általában a szállásadók, taxisok, jó fej helyiek tudnak iránymutatást adni, hogy hogy működik ez a rendszer! A nagyobb városokban vannak marshrutka „pályaudvarok” ahonnan kicsit rendszeresebb a közlekedés, és akár előre is lehet jegyet váltani.
Autóbérlés: elég vad a közlekedés, magabiztosabb sofőröknek ajánlom csak, de nem drága autót bérelni. A hegyekbe érdemes lehet terepjáróval menni!
Tömegközlekedés városok között: egy-két fő útvonal kivételével klasszikus városközi közlekedés (vonat, távolsági busz) nem létezik. De a Batumi–Tbiliszi útvonalon például van modern vonat, vagy a kutaiszi reptérről is indul néhány távolsági busz.
Városon belüli közlekedés: Nagyvárosokban nagyon jó tömegközlekedés van, és pl. Tbilisziben lehet contactless kártyával fizetni, nem kell külön jegyet venni! Kutaisziben is szuper új buszok vannak, csak éppen angol nyelven sehol sem tudtam megfejteni, hogy melyik busz hova megy, úgyhogy ott maradt a taxi.
Taxi: soha ne szálljatok be az utcán taxiba, durván le fognak húzni. Viszont Bolt appon foglalva fillérekért lehet taxizni a városokban, már csak ezért megéri helyi SIM-kártyát venni! Viccen kívül, Bolttal Kutaisziban 1000 forint alatt el lehet jutni a város egyik végéből a másikba, a reptérről a városba pedig kb. 25-30 GEL a transzfer (3500-4000 forint).
Előre foglalt transzfer: ha nem szereted a káoszt, vagy kevés időd van az országban akkor érdemes privát transzfert foglalni (pl. Kutaisziben a Budget Georgia jó csapat).
…de sokszor, főleg helyi járatokon inkább így néznek ki a marshrutkák. Ez valaha egy TNT kiszállító furgon volt, amibe ablakokat vágtak és üléseket tettek.
Update: most olvastam, hogy idéntől új szabályokat akarnak bevezetni, és a hosszú távú utazáshoz le akarják váltani a marshrutkák rendszerét rendes buszokkal – hogy ez mennyire lesz sikeres, azt nem tudom, mindenesetre EZT a blogot ajánlom friss grúziai utazási infókhoz.
Főbb régiók és látnivalók
Majd külön posztokban kifejtem részletesebben minden helyről a tippjeimet, de itt egy gyorstalpaló:
Kutaiszi
Budapestről valószínűleg Kutaiszibe fogsz érni. Itt is vannak izgalmas dolgok, de azért maga a város mondjuk 1-2 napnál több elfoglaltságot nem biztosít. Érdekes történelme van, és rengeteg a jó hely, ahol érdemes sok finomat enni, de inkább egy bázisként tekintenék rá, ahonnan a környéken millió érdekes dolgot lehet meglátogatni, illetve innen tudsz továbbutazni a hegyekbe, Tbiliszibe vagy Batumiba. A környéken ami engem megfogott, az Chiatura, egy felvonókkal teleaggatott régi bányászváros, illetve Tskaltubo, ami egy igazi urbexparadicsom.
Tbiliszi és környéke
A fővárosba mindenképp érdemes ellátogatni, jobban megismerni a kultúrát, múzeumokat látogatni, és elmerülni az ország történelmében. Tbiliszi óvárosa nagyon izgalmas, de minden városnegyednek más hangulata van. Az óváros mellett található egy nagyon jó hipszter rész, van kertvárosiasabb hely és persze vannak unalmas, panelházas negyedek is bőven – mint minden posztszovjet országban. Sok jó étterem, kávézó és program vár, érdemes csak eltévedni és új helyeket felfedezni.
A normál úticélok mellett vannak meglepőek is, például ez a kis felvonó, ami a város fölött egy tóhoz visz fel 1 GEL-ért.
Innen is rengeteg egynapos túralehetőség van, sok jó szervezett úttal. Mtskheta a grúz ortodox egyház központja és ősi főváros, mely Tbiliszihez nagyon közel van. De érdemes például ellátogatni valamelyik borrégióba is. Én például voltam egy izgalmas egynapos úton a Kakheti régióban, ahol Signagiban, Telaviban és egy pár más helyen álltunk meg bort és ételeket kóstolni. Oda sajnos nem jutottam el, de Gori környékén elképesztően érdekes barlangházakat lehet meglátogatni (Uplistsikhe) vagy a David Gareji kolostor is különleges úticél!
Svaneti hegység
A Svaneti Nemzeti Park az egyik kedvenc helyem az egész világon. A központja Mestia, egy kisváros a hegyek között, ahova Kutaisziből könnyen (de nem gyorsan) el lehet jutni. Ez amolyan igazi hegyi kalandközpont, télen síelőket fogadnak, nyáron pedig túrázókat és futókat. Ha tudnék csak home office-ban dolgozni, és Vivi is jönne velem, akkor legszívesebben itt tölteném legalább az év felét. Van egy pici reptér is, rengeteg jó étterem, szállás és még egy specialty kávézó is! Nálam ez nagy plusz pont.
Ott egy bakancslistás útvonal a kb. 60 kilométer hosszú túraútvonal Mestia és Ushguli között. Ushguli Európa egyik legmagasabban fekvő, folyamatosan lakott települése, mely az UNESCO világörökség része, és elképesztő erődítményházakból áll. Ide autóval is el lehet jutni, ha kevésbé hosszú túrára vágysz. Mestiából pedig a hardcore hegymászástól a laza völgytúrákon át minden megtalálható, nagyon jó infrastruktúrával mind szállások, mind közlekedés terén – persze az utóbbinak rendesen megkérik az árát!
Kazbegi régió
A Kazbegi-hegységben szintén lélegzetelállító hegyek, völgyek és túraútvonalak fogadnak. Én első utazásra azért szoktam inkább a Svaneti-hegységet ajánlani, mert ott több opció van alternatív útvonalakra. A Kazbegi-hegység király, ha jó időt fogsz ki, de ha rossz az idő, és nem tudsz átjutni egy hágón, akkor be vagy korlátozva arra a völgyre, míg Svanetiben azért több „alacsony” túra is van, illetve sílifttel és hegyi taxival is több helyre el lehet jutni.
Viszont mégis ott van Grúzia egyik leglátványosabb és harmadik legmagasabb hegycsúcsa, a Kazbek, ami hegymászóként a világon egyik legmegfizethetőbben mászható ötezres csúcs, ha esetleg egy expedícióra is vágynál… De csak a Gergeti-gleccseren feltúrázni vagy a Juta-völgyben egy szép napon kirándulni már önmagában elképesztő élmény, és ha az idő engedi, további fantasztikus helyekre lehet eljutni.
Batumi és a Fekete-tenger partvidéke
A tengerparti város a modern és tradicionális keveredése és grúzia második legnépesebb városa. Egy igazán izgalmas hely, néhány elég vad építészeti megoldással – láttál már felhőkarcoló oldalában óriáskereket? Ez érezhetően gazdagabb rész, mint Grúzia más régiói, egyrészt fontos kikötő, de közben mini-Las Vegasként is funkcionál a sok kaszinóval. Bevallom, engem a rövid látogatásom során kevésbé fogott meg, legalábbis azt gondolom, hogy Grúzia más részei sokkal különlegesebbek, egyszerű városi tengerparti nyaralásra pedig léteznek kézenfekvőbb úticélok a világban! De a közeli Mtirala Nemzeti Park meglátogatása izgalmas volt, hiszen az konkrétan esőerdőnek számít.
Más helyek
Ismét csak azt tudom mondani, hogy ezzel a listával is csak a felszínt kapargattam, és tudom, hogy még fantasztikus környékek vannak, ahova el kell jutnom egyszer, például a Tusheti hegység, a félsivatagos részek vagy a tengerpart más régiói, de akár a Svaneti vagy Kazbegi Nemzeti Park távolabbi sarkait is meglátogatnám, ahova csak terepjáróval lehet eljutni.
Szállások és költségek
Régen nagyon olcsó úticélnak számított, és most is elég baráti áron lehet egy hosszabb utazást tervezni, de azért drágult az ország 10 évvel ezelőtthöz képest, amikor először divattá vált oda utazni. Szóval már nem filléres úticél, de mondjuk egy egyhetes nyugat-európai nyaralás árából két hetet tudsz itt eltölteni.
Bizonyos dolgok nagyon olcsók, például a szállás és az utazás költsége nagyon alacsony. Szállásokat akár esténként 7-10 ezer forintért is lehet foglalni a hegyekben egyszerű vendégházakban, de a városokban is vannak olcsó hostelek, apartmanok. Booking.com-on érdemes foglalni, ott érhető el a legtöbb szállás. Nem is kell nagyon előre foglalni, nagyobb helyeken könnyű akár 1-2 nap átfutással szállásokat találni, de persze jó az út nagy részében nem erre hagyatkozni. Az olcsó hostel-szerű szállásoknak sokszor megvan az a varázsa, hogy nagyon érdekes utazókat hoz össze, ha valaki vágyik ilyen társasági életre. Viszont érdemes nagyon alaposan menézni a Booking review-kat, mert azért vannak olyan szállások, akik jobbnak reklámozzák magukat, mint amilyenek valójában!
Szerintem a világ fentmaradt Mitsubishi Delicáinak döntő többsége Grúziában kötött ki és hegyi taxiként szolgál
Utazni az országon belül olcsó. A helyi közlekedésre egy jegy általában kb. 1 GEL (130-140 forint), marshrutkákkal az ország egyik végéből a másikba 3-6000 forint körül el lehet jutni, városon belül pedig 1-2000 forinttal szinte bárhova el lehet taxizni Bolttal. A hegyekben vannak drágább transzferek, ha terepjáróval kell eljutni valahova. Mivel annak jobban megkérik az árát, érdemes összeállni a szállás körül pár más utazóval, és megosztani a költséget.
Az étkezések is megfizethetőek, de nem nevezném nagyon olcsónak. Egy jó helyen 15-25 GEL egy tipikus főétel (2000-3500 forint), és nincs mondjuk Tbilisziben vagy Kutaisziben olyan nagy árbeli különbség egy átlagos és egy jó étterem között, szóval érdemes a jókat felkutatni! De nem kell félni attól sem, hogy egy átlagos helyen rosszat ennénk. Persze vannak igazán elegáns, nagyon drága helyek, meg lehúzós turistacsapdák, szóval az utóbbiakat mindenképp kerülni kell, az előbbit pedig érdemes próbálni, ha bírja a büdzsé… Konkrét helyekről majd írok az adott helyekről szóló külön blogposztokban.
A hegyekben pedig érdemes a szállásokon reggelit (általában kb. 25 GEL) és vacsorát (általában kb. 35 GEL) kérni, mert nagyon jó házias ételeket készítenek, elképesztő mennyiségben, és ezekben a hegyi kis falvakban nincs igazán más étkezési lehetőség sem. Igen, picit drágább mint máshol, de ha a legközelebbi boltból még magas hágókon át terepjáróval kell hozni az összetevőket, akkor érthető a felár.
Gasztronómia – Mit érdemes megkóstolni?
Ételek
A grúz kultúrában hatalmas szerepe van az étkezésnek, mely nem csak a táplálkozásról szól, hanem a hagyományos szociális élet központja is. A supra, amit talán lakomának fordíthatunk, a finom fogások mellett rengeteg más tradíciót is tartalmaz. Ez hosszú beszélgetések helye, sokszor előkerülnek hangszerek, dalok, és egy koccintásnál nem csak annyit mondanak, hogy egészségedre!, hanem egészen hosszú tósztok hangzanak el. Ennek is megvan a hagyománya, hogy először az ország egészségére isznak és hálát adnak, majd a családról, barátokról szólnak, és egyre kreatívabb irányba mennek.
Az ételek elképesztően változatosak, a sok hús mellett sok friss zöldséget és rengeteg friss zöldfűszert használnak, mindig a szezonnak megfelelően. Vegáknak könnyű dolguk van, vegánoknak már nehezebb a helyzet, mert sok sajtot is használnak. Az ételeket általában érdemes megosztani, több mindent kipróbálni. Most csak kiemelek pár fogást, ha valaki igazán el akar mélyülni a grúz ételekben, EZT a könyvet ajánlom.
Khinkali
Húsos vagy sajtos táska, de készül belőle gombás, krumplis és mindenféle verzió. Kézzel kell enni, a kis „végénél” fogva. Ha beleharapsz, folyni fog belőle a lé, azt nem szabad veszni hagyni, az a legfinomabb része! Tbilisiben van egy jó étterem, ami csak erre specializálódik.
Khachapuri
Grúz kenyér, sós, túró-szerű sajttal töltve. A külföldön is ismert verziója az adjariai khachapuri, ami Adjaria régióból származik, és tojással tálalják. Máshol egy zárt buktába teszik a tölteléket. Ez sokkal kevésbé nehéz, illetve tök jól szállítható étel, szóval én jobban szeretem. Pékségekben fillérekért lehet venni, és nagyon laktató. A babbal töltött verziót lobianinak hívják, az is nagyon finom, a húsos verzió pedig kubdari néven fut.
Lobio
Egy főzelékszerű, fűszeres babétel, amit hagyományosan cserépedényben készítenek, és valamilyen kenyérrel, és fermentált zöldségekkel tálalnak.
Kebab
Grúziában a kebab egy izgalmasan fűszerezett húst jelent, amit egy pikáns, paradicsomos szósszal szoktak enni, hagymával, friss korianderrel és petrezselyemmel megszórva, egy nagy adag kenyérrel. Erre a legjobb hely Kutaisziben a Bikentia’s Kebabery, ahol a menü annyiból áll, hogy eldöntheted, hogy kérsz-e sört a kebab mellé.
Pkhali
Mindenféle zöldségből elképesztően jó krémeket csinálnak dióval, melyeket kenyérre kenve vagy magában lehet fogyasztani, előételként vagy snackként. Sokszor kombinálják a krémet más zöldségekkel, pl. padlizsántekercsbe teszik.
Más fogások
Nyilván még millió fogás van, a szuper diós, zöldséges salátákon át, a laktató kharcho levesen át a hagyományos desszertekig. De ha ezeket mind felsorolnám, sose érnénk a végére. Szóval csak menjetek, egyetek jókat, kóstoljatok meg mindent! Jó étvágyat!
Helyi italok
A grúz borok nagyon izgalmasak, natúr bor sznoboknak extrán ajánlom! A világ egyik legrégebbi borkultúrájáról van szó, hagyományosan minden bor natúr bor eljárással (tehát semmi adalékot nem tesznek hozzá) készül, földbe ásott hatalmas cserépedényekben. Viszont a chachával vigyázzatok, mert az egész egyszerűen egy erős törkölypálinka, amivel mindenki előszeretettel koccint az országban!
Specialty kávé
Nem lenne tőlem hiteles, ha nem írnék a kávéhelyzetről az országban, hiszen nagy kávésznob vagyok. Grúziát még nem söpörte el a specialty-hullám, alapvetően Tbilisziben és Batumiban vannak specialty kávézók, illetve az egy Erti Kava Mestiában, a Svaneti Nemzeti Parkban. Kutaisiben nincs specialty kávé, de EZ a hely áll hozzá a legközelebb. Viszont Tbilisziben kifejezetten profi helyek vannak. Számomra a legkiemelkedőbbek a Shavi Coffee Roasters és a BNKR voltak, akik pörkölőként is üzemelnek.
ITT van egy elég alapos gyűjtés az ország specialty kávézóiból. Mivel ilyen kevés hely van és még egy nagyon réteg-szolgáltatásnak számít, ezért számoljatok vele, hogy egy kávé ezeken a helyeken drágább lesz, mint egy hasonló budapesti kávézóban.
Hasznos tippek és tanácsok
Biztonság: Grúzia alapvetően biztonságos, de figyelj a közlekedésre és a klasszikus turistacsapda helyekre. Azok a tippek, amik minden útnál érvényesek, nyilván itt is: vigyázz az értékeidre, légy körültekintő, stb. de ezen túl csak azt mondanám, hogy ne szállj be taxiba, hanem rendelj Boltot.
Kutyák: Grúziában rengeteg kóbor kutya van, akiktől nagyon nehéz megszabadulni. Nagyon ritka, hogy bárkit megharapnak, inkább csak az agyadra mennek, hogy állandóan követnek és kaja után kuncsorognak.
Természeti viszonyok: a hegyi túráknál nagyon figyelj, ez nem a Mátra, hanem civilizációtól sokszor távoli, hatalmas hegyek, változékony időjárással. Attól még, hogy nappal 18-20 fok van, estére simán jöhet fagypont közeli hőmérséklet, köd és egy kemény vihar. Legyen nálad naptej is, mert nagyon durván le lehet égni – nekem mindig sikerül!
Telefon: A magyar telefonoddal nem lesz mobilneted, sőt igazából legjobb ha ki is kapcsolod a SIM-et, mert lehetetlenül drága (nekem: 1136 forint/perc a hívás, 3370 forint/MB a mobilnet). Cserébe a reptéren vehetsz 1-2-4 hétre korlátlan mobilnetes SIM-et olcsón, és az egész úton kényelmesen lesz neted. Mindenki a Magti telefonszolgáltatót ajánlja, aminek messze a legnagyobb a lefedettsége az országban, bár kicsit drágább, mint a többi. Én próbáltam másikat is, és egyértelműen jobb a Magti. A reptéren 0-24-es pultokban árulják.
Pénzügyek: A lari (GEL) a hivatalos fizetőeszköz, bankkártyát nagyobb helyeken, városokban mindenhol elfogadnak, de azért mindig legyen nálad készpénz. A szállásadók általában készpénzt kérnek, illetve a hegyi falvakban vagy piacon is csak azzal tudsz majd fizetni.
Nyelv: A fiatalok tudnak angolul, az idősebbek inkább oroszul. Érdemes letölteni a Google fordító appban offline a grúz nyelvet, és az a grúz írást is le tudja fordítani a kamerával, ha csak grúz nyelvű étlap van például. Nagyon értékelik a helyiek, ha pár szót tudsz. Ezek alapvető grúz kifejezések:
„Gamarjoba” – Helló
„Madloba” – Köszönöm
Részletes útitervek
(Folyamatosan írom őket, hamarosan érkeznek és belinkelem majd!)
Svaneti Nemzeti Park
Kutaiszi és környéke
Chiatura és Katskhi szikla
Tskaltubo
Tbiliszi és környéke
Kazbegi Nemzeti Park
Grúzia egy terepfutó szemével (a Terepfutás.hu-n)
Jó utat!
Grúzia egy sokszínű ország, ahol minden utazó megtalálhatja a neki való élményeket és talán egy kicsit a komfortzónádat is feszegeti. Jó utat, garantáltan felejthetetlen élmények várnak rád!