A futás olcsó hobbi, ugye?
Nincs is szükséged semmire, csak egy pár futócipőre, ami tuti van otthon és el is indulhatsz, hogy fitt és egészséges legyél… A futás először tényleg ennyire egyszerű, de ahogy belelendülsz, könnyen kiürítheti a pénztárcát. Ahogy egyre komolyabban kezdtem futni, egyre több dolognál győztem meg magam, hogy “igen, erre (is) szükségem van!,” majd egyszer csak tele lett a szekrényem különböző futócipőkkel, mellényekkel, fejlámpákkal és annyi géllel, ami egy kisebb ország olimpiai csapatát el tudná látni. Először kicsiben indul, de ha egyszer megindulsz ezen a lejtőn, nehéz megállni… én figyelmeztettelek!
A felszerelés
Először akarsz majd egy kényelmesebb cipőt és esetleg pár kényelmesebb ruhát, de tényleg csak egy új nadrágot, pólót és zoknit. De már nagyon élvezed a futást és jön a hideg – természetesen akkor kell hosszúnadrág, softshell kabát és esetleg egy aláöltöző is. Végül már az esőben is edzenél, szóval jön az esőkabát, vízálló nadrág, de még lehet vízálló zokni is!
Ekkor már az új cipődben is annyit futottál, hogy teljesen elhasználtad és ideje egy újat beszerezni. Ahogy nő a távolság, egyre fontosabbá válik a kényelmes ruházat, hogy ne dörzsöljön ki sehol. Ideje új pólókat, nadrágokat, zoknikat és minden egyebet beszerezni. A hosszú futásokra természetesen kell vizet és nasikat vinni, ezért veszel egy 10L-es mellényt. Hamar rájössz, hogy ez a legtöbb futásra túl nagy és versenyeken sem praktikus, szóval beszerzel egy 5L-es verziót is.
Ekkor rájössz, hogy ideje kimenni a természetbe, mert már a város minden részében jártál. Üdv a terepfutók között! Természetesen ehhez kell egy új pár cipő, még több kaja és még több felszerelés. Persze egy jó GPS órára is szükség van és ha versenyzel, a nevezési díjak is jó drágák tudnak lenni. Ekkor rájössz, hogy az igazán hosszú terepfutásokhoz az 5L-es mellény túl kicsi, de a 10L-est elajándékoztad, szóval veszel még egy 15L-eset is…
A felszerelésen túl
Nem csak a felszerelésre lehet rengeteget költeni. Például a sok edzés miatt az egész nap eszek. A boltban az egész futószalag az én heti bevásárlásommal van tele, ránézésre mintha egy öt fős családnak vásárolnék. A Revolutom szerint a 2023-as évben az Aldiban költöttem a legtöbb pénzt, többet mint lakbérre… És persze a táplálkozáshoz menet közben gélekre, izotóniás italra, edzések után pedig fehérjeporra, vitaminokra van szükség, ami szintén egy pár jó éttermi vacsora árát kiteszi.
És akkor elérkeztünk a regenerációhoz. Ennyi edzés mellett komoly feladat épségben maradni, ehhez pedig hengerre, masszázs eszközökre és egyéb kiegészítőkre van szükség. Ha pedig már ez sem segít, akkor időnként egy jó sportmasszőrhöz is érdemes elmenni. Drága, de megéri.
A verseny nevezések is gyorsan kiürítik a pénztárcát. Imádok sokat versenyezni a társaság és az utazás miatt, de a 20-50.000 forintos nevezési díjak időnként fájdalmasak. Persze ahogy az igazán klisé futó motivációs oldalakon mondani szokták, a fájdalom elmúlik, az élmények megmaradnak... Bocs, szörnyű vicc volt!
Csak a felszerelésről összedobtam egy kis videót, nézzétek:
A felszerelés:
Póló 10.000 HUF
Alsó 11.500 HUF
Rövidnadrág 10.000 HUF
Zokni 7.000 HUF
Kompressziós szár 12.000 HUF
Sapka (ingyen)
Cipő 40.000 HUF
Sportóra 50.000 HUF (ami kiemelkedően olcsó a 24+ órás GPS mód üzemidős órák között)
Kabát 20.000 HUF
Kesztyű 5000 HUF
Sál 2000 HUF
Mellény 40.000 HUF
Fejlámpa 25.000 HUF
Bot 60.000 HUF
Bottartó 12.500 HUF
Nyilván ki lehet ezt hozni sokkal olcsóbbra, de közben ez abszolút nem számít drágának. Rengeteg terepfutónak csak az órája többe kerül újonnan, mint nekem az egész, és így is kb. 300.000 forintra jön ki, amin túl persze még a nevezési díjak, utazás, gélek, stb. is vannak.
Szuper hobbi ez a futás, de ne mondjátok, hogy nem szóltam. Sokszor közel sem annyira olcsó, mint ahogy elsőre tűnik…